Telefonai, kompiuteriai, planšetės ir televizoriai užima vis svarbesnę dalį daugelio šiuolaikinių žmonių gyvenimuose. Net 95% JAV gyventojų kiekvieną dieną prie išmaniųjų įrenginių praleidžia 2 ir daugiau valandų. O 30% – 9 ir daugiau valandų kasdien. Šie skaičiai patvirtina, dėl ko paskutiniu metu vis daugiau žmonių skundžiasi akių nuovargiu, sukeltu dėl ilgo darbo kompiuteriu ar naudojimosi išmaniaisiais įrenginiais. Šis akių nuovargis dažniausiai pasireiškia po ilgesnio nei 2 valandų naudojimosi telefonu, kompiuteriu ar TV. Kuo ši moderni sveikatos problema tokia ypatinga?
Akių nuovargio, sukelto dėl išmaniųjų įrenginių, simptomai
Apart akių nuovargio bei įtampos, atsiradusios dėl per ilgo naudojimosi kompiuteriu ar telefonu, yra dar keletas simptomų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Kartu taip pat gali pasireikšti galvos skausmai, besiliejantis, neryškus vaizdas, išsausėjusios akys. Be to šiam sutrikimui taip pat būdingi kaklo bei pečių skausmai.
Kodėl išmanieji įrenginiai sukelia akių nuovargį?
Yra keletas priežasčių, kurios gali sukelti akių nuovargį bei įtampą. Įprastai mes mirksime maždaug 18 kartų per minutę. Tačiau kuomet intensyviai dirbame kompiuteriu, žiūrime filmą ar skaitome naujienas telefone ilgesnį laiko tarpą, mirksime rečiau. Retesnis mirksėjimas mūsų akių neaprūpina reikiamu ašarų kiekiu, todėl jos išsausėja. O kai kuriais atvejais gali pasireikšti niežulys ar perštėjimas.
Kitas svarbus faktorius – laikysena bei darbo vietos ergonomija. Pavyzdžiui, kompiuterio ekranas, esantis per arti, gali sukelti didesnę akių įtampą. Jei ekranas per žemai, žmogus visuomet sėdi šiek tiek palenkęs kaklą, o tai gali sukelti ne tik kaklo, bet ir pečių skausmus. Nauji tyrimai rodo, jog akių nuovargiui taip pat įtakos turi ir mėlynieji spinduliai. Šie spinduliai yra šviesos spektro dalis, esanti tarp UV spindulių bei regimos šviesos. Mėlynieji spinduliai gali pažeisti tinklainės ląsteles ir sukelti amžinę makulos degeneraciją bei kataraktą.
Didžiausia rizika – dirbantiems su kompiuteriu
Jei didžiąją dalį dienos darbe praleidžiate prie kompiuterio – esate tarp tų, kuriems yra didžiausia akių nuovargio rizika. 2014 m. atliktas tyrimas parodė, jog darbuotojų, kuriems pagrindinę savo darbo dienos dalį tenka dirbti kompiuteriu ir kuriems pasireiškia akių nuovargis, ašarose atsiranda panašūs pokyčiai, kaip ir žmonėms, sergantiems sausų akių sindromu.
Nors amžius irgi yra rizikos faktorius, priešingai nei daugelis kitų akių ligų, su kompiuteriu susijęs akių nuovargis daugiausiai pasireiškia jauniems žmonėms. Apie 70% jaunų žmonių, gimusių tarp 1990 ir 2000 m., pasireiškia šio sutrikimo simptomai.
Kaip apsaugoti akis nuo nuovargio?
Esame įpratę išmanųjį telefoną su savimi nešiotis visur ir naudoti visada, kai reikia nukreipti dėmesį ar užmušti nuobodulį. Vis dėlto, jei vietoje naujienų skaitymo, sąmoningai stengsimės veikti kažką kito, padėsime ne tik savo akims, bet galbūt ir pradėsime spręsti savo priklausomybę nuo skaitmeninių įrenginių. Na, o kalbant apie darbą su kompiuteriu, tai pats paprasčiausias būdas išvengti akių įtampos – daryti reguliarias pertraukas.
- Kas 10 min. pažiūrėkite į objektą, esantį ne arčiau kaip už 10 metrų.
- Pasistenkite dažniau mirksėti. Tai gali būti sunku prisiminti, tačiau jei vis dėlto prisiversite, sumažinsite akių išsausėjimo problemą.
- Susikurkite patogią darbo vietą. Jūsų kompiuterio ekranas turėtų būti nutolęs nuo jūsų akių nuo 50 iki 70 cm atstumu. Jis turėtų būti šiek tiek žemiau jūsų akių lygio sėdint tiesia nugara. Taip pat sumažinkite šviesos, krentančios jums iš nugaros, kiekį bei tinkamai sureguliuokite ekrano šviesumą ir kontrastą.
- Išsausėjusioms akims naudokite nereceptinius akių lašus.
- Kad akys neišsausėtų, gerkite daug skysčių.
- Jei galite, šalia darbo vietos pasistatykite kambarinių augalų. Jie ne tik drėkina orą, bet ir jį valo.
- Dar daugiau patarimų rasite čia.