Telefonas +370 687 96777
I-V: 8-20 val. VI: 8-15 val.
Close
Telefonas +370 687 96777 El.paštas info@regoscentras.lt

Kaip diabetas veikia regėjimą?

Kaip diabetas veikia regėjimą?

Ryšys tarp diabeto ir regėjimo yra toks glaudus, kad diabeto simptomai gali būti pastebimi atliekant profilaktinius akių tyrimus. Jei diabetą diagnozavo ne akių gydytojas, rekomenduojama jį įtraukti į gydymo bei prevencinės akių priežiūros procesą. Nors dauguma sergančių patiria tik nedidelius regėjimo sutrikimus, retais atvejais cukrinis diabetas gali sukelti ir rimtesnes komplikacijas. Dalinamės dažniausiai pasitaikančiomis diabeto sukeltomis akių ligomis bei regėjimo sutrikimais.

Diabeto tipai

Jei organizmas negamina pakankamai insulino ar nesugeba tinkamai jo panaudoti, žmogus suserga diabetu. Insulinas yra hormonas, be kurio kūnas negali gauti kartu su maistu reikalingos energijos.

Cukrinis diabetas skirstomas į keletą skirtingų tipų:

2 tipo cukrinis diabetas – dažniausiai pasireiškiantis diabeto tipas, įgyjamas dėl kasos funkcijos nepakankamumo, hormonų disbalanso arba ilgalaikio tam tikrų vaistų vartojimo. Sergant 2 tipo diabetu, organizmas negamina pakankamai insulino arba ląstelės nereaguoja į insuliną.

1 tipo cukrinis diabetas – rečiau pasireiškiantis, įgimtas diabeto tipas. Sergant 1 tipo diabetu, organizmas gamina per mažai insulino arba iš viso jo negamina. Dažniausiai šio tipo diabetas yra kontroliuojamas insulino injekcijomis.

Gestacinis diebetas – tai antrą arba trečią nėštumo mėnesį laikinai pasireiškiantis diabetas.

Kaip cukrinis diabetas gali paveikti regėjimą?

Tiek 1, tiek 2 tipo cukrinis diabetas sukelia neįprastus cukraus kiekio kraujyje svyravimus. Šis disbalansas daro įtaką visoms organizmo funkcijoms, tarp jų ir regėjimui. Dažniausiai pasitaikančios akių ligos bei regėjimo sutrikimai:

Diabetinė retinopatija. Tai pati rimčiausia diabeto sukelta regėjimo komplikacija bei dažniausia aklumo priežastis. Sergant šia liga, akių kraujagyslėms trūksta deguonies, todėl yra pažeidžiami smulkieji akių tinklainės kapiliarai. Diabetinei retinopatijai progresuojant, priešais tinklainę, t.y. priešais akių dugne esantį nervinių ląstelių sluoksnį ir jame, ima formuotis naujos, nevisavertės kraujagyslės.

Diabetinė geltonosios dėmės edema. Geltonoji dėmė yra tinklainės centre – srityje, kuri priima šviesą ir perduoda ją smegenims, taip užtikrinant aiškų ir ryškų centrinį regėjimą.
Geltonosios dėmės edema paveikia geltonąją dėmę ir sukelia skysčių kaupimąsį, dėl kurio regėjimas tampa neryškus, iškreiptas arba patamsėjęs. Nekontroliuojama geltonosios dėmės edema gali sukelti regėjimo praradimą.

Diabetinė glaukoma – dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje pakyla akispūdis, yra pažeidžiami nervai, todėl susergama glaukoma. Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, tikimybė susirgti glaukoma – 40 % didesnė. Liga turi būti kontroliuojama, nes nepastebėta ir / ar negydoma gali tapti aklumo priežastimi.

Diabetinė katarakta – akių liga, pasireiškianti akies lęšiuko drumstėjimu. Esant dideliam cukraus kiekiui kraujyje, jo perteklius atsiranda ir akies lęšyje. Dėl to pradeda kauptis vanduo, o lęšis – išsitempia. Dėl šių nedidelių lęšio audinio struktūros pokyčių, jis gali pakeisti spalvą. Sergantiems cukriniu diabetu 60 % dažniau išsivysto katarakta, o daugeliui liga gali prasidėti dar jaunesniame amžiuje ir progresuoti greičiau nei nesergantiems.

Ankstyva diagnozė gali padėti išsaugoti regėjimą

Ankstyvas diabeto sukeltų regėjimo sutrikimų diagnozavimas gali padėti išsaugoti regėjimą. Sergant cukriniu diabetu pas akių gydytoją būtina apsilankyti mažiausiai kartą per metus. Daugelis diabeto sukeltų akių ligų, tokių kaip glaukoma ar retinopatija, ankstyvosiose stadijose neturi jokių simptomų. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali sumažinti regėjimo sutrikimų ar praradimo riziką.

Susigrąžinkite gero matymo džiaugsmą!

Registruokitės vizitui arba susisiekite tel. +370 687 96777