Šiandien vis daugiau žmonių susiduria su skirtingomis akių ligomis ir kai kurias iš jų ypač sunku diagnozuoti dėl nejuntamų simptomų ar nepakankamai tikslios diagnostinės įrangos. Viena iš šių regą pažeidžiančių ligų – keratokonusas. Tai degeneracinė, neuždegiminė akių liga, kai akies paviršiuje esanti ragena pradeda savaime plonėti bei gaubtis ir dėl to palaipsniui blogėja matymas.
Ligos priežastys
Tikslių žinių apie tai, kas lemia keratokonuso atsiradimą vis dar nėra, tačiau nustatyta, kad 10 % ligos atvejų lemia paveldimumas. Moksliniai tyrimai taip pat nurodo ryšį tarp dažno ir stipraus akių trynimo, skatinančio keratokonuso išsivystymą.
Dažniausiai ši liga pasireiškia 20–30 gyvenimo metais, bet galima ir žymiai ankstesnė jos progresavimo pradžia. Kuo jaunesniame amžiuje prasideda ragenos pakitimai, tuo gali būti spartesnė pačios ligos eiga. Jos progresavimas paprastai trunka iki 35–40 metų. Svarbu pabrėžti, kad negydomas keratokonusas neretai sukelia negrįžtamą geros regos praradimą, gali prireikti net ragenos persodinimo operacijos.
Pagrindiniai keratokonuso simptomai
Galima išskirti šiuos pagrindinius keratokonuso simptomus:
- Geras regėjimas į tolį pradeda blogėti maždaug nuo 20-25 metų.
- Akių gydytojams sunku tinkamai parinkti akinius ar kontaktinius lęšius nuolatiniam nešiojimui.
- Regos aštrumas silpnėja.
- Progresuoja trumparegystė arba astigmatizmas.
- Vystantis pakitimams silpna ragena galį įtrūkti, tuomet matymas staiga dar labiau pablogėja ir ragenos centre formuojasi balkšvas randas.
Gana dažnai ši liga abiejose akyse progresuoja netolygiai. Iš pradžių labiau pažeidžiama tik viena akis, bet laikui bėgant stipresniojoje akyje taip pat ima vystytis ragenos patologija. Dėl tokio ligos progreso žmogui gali būti sunku iš karto suprasti, kad regėjimas blogėja.
Keratokonuso gydymas ir galimybės
Diagnozavus šią ligą yra keli būdai, kaip galima padėti pacientui. Gydymo pasirinkimą lemia ligos išsivystymo stadija ir paties paciento amžius.
Pirmoji pagalba – akiniai. Jie padeda pagerinti regėjimą, tačiau nestabdo ligos progresavimo ir yra tik laikinas problemos sprendimas.
Kai akiniai nepadeda, paciento regėjimas gali būti koreguojamas kontaktiniais lęšiais. Iš pradžių skiriami minkšti, o ligai progresuojant – kieti lęšiai. Ši priemonė taip pat turi savų pliusų ir minusų. Žmogus mato gerai, bet lęšis nuolat spaudžia akį ir ji negali tinkamai kvėpuoti, neišvengiamos ragenos mikrotraumos, didėja ragenos infekcijos pavojus. Esant sparčiam ligos progresavimui, lęšis ima nebesilaikyti ant akies ir tenka imtis dar vieno regos gelbėjimo būdo – persodinti donoro rageną.
Anksčiau buvo manoma, kad ragenos transplantacija yra vienintelis keratokonuso gydymo būdas. Tačiau technologijoms žengiant į priekį ir sparčiai tobulėjant įvairioms medicinos sritims, atrasti nauji būdai keratokonuso gydymui.
„Crosss-Linking“ – patikimas keratokonuso gydymo metodas
Ragenos sustiprinimo operacija, pasaulinėje praktikoje dar vadinama „Cross-Linking“. Tai patikimas gydymas stabdant keratokonuso progresavimą ir apsaugant rageną nuo plyšimo ir sudrumstėjimo.
Šis metodas medicinoje sėkmingai taikomas jau daugiau nei 20 metų. Pasaulyje pripažinta procedūra atliekama „Regos centre“. Jos tikslas – sustabdyti ragenos gaubimąsi ir plonėjimą, padidinti audinio stabilumą bei išsaugoti gerą regą.
Kaip atliekama „Cross-Linking“ procedūra?
Specialiu lazeriu nugarinamas pirmasis ragenos epitelio sluoksnis, ji impregnuojama riboflavino tirpalu ir reikiamą laiką yra apšviečiama individualiai parinkto intensyvumo UV spinduliais. Taip sukuriamos papildomas jungtys tarp kolageno skaidulų ir stabilizuojama ragenos struktūra. Ragena tampa stipresnė ir nebesigaubia.
„Regos centre“ taikomų technologijų pagalba, sukuriama galimybė operacijos metu dalinai ar net visiškai pašalinti dėl keratokonuso atsiradusią refrakcijos ydą. Tokiu atveju operacijos metu atliekama individuali tausojanti regos lazerinė korekcija ir ragenos sustiprinimo procedūra. Taikant šį metodą galima pasiekti geresnės regos rezultatus ir tuo pačiu sustabdyti ligą.
Ar šiai procedūrai reikia specialaus paciento pasiruošimo?
Prieš procedūrą pacientui nereikia kaip nors ypatingai jai ruoštis. Ji trunka apie 30 minučių. Po to skiriami antibiotiniai akių lašai, uždedamas specialus gydomasis kontaktinis lęšis. Po kelių dienų jis nuimamas ir vietoje jo toliau taikomas gydymas tik akių lašais.
Pacientas, kuriam buvo atlikta „Cross-Linking“ procedūra, gydytojų stebimas 12 mėnesių. Procedūra nėra skausminga, bet kelias dienas po operacijos pacientas gali jausti nežymų akies perštėjimą, ašarojimą ir šviesos baimę. Mūsų centre naudojamas specialus lazeris ypač švelniai veikia akies paviršių ir ženkliai sumažina pooperacinį diskomfortą.
„Regos centro“ akių gydytojai šią operaciją atlieka jau nuo 2010 metų ir specializuojasi sprendžiant ypač sudėtingus klinikinius atvejus.
„Cross-Linking“ procedūrų tipai ir kainos
Ragenos sustiprinimo „Cross-Linking“ metodu procedūros kaina – 800 €.
Ragenos sustiprinimo „Cross-Linking“ metodu su daline refrakcijos ydos korekcijos kaina – 1000 €.